Zoom da nasıl sunum yapılır?

Sosyal hesap verebilirlik (Social Accountability) kapsamında dönem 4 öğrencilerimizin 6 haftalık bir süre içinde soyal olarak toplumsal önemi olduğunu düşündükleri bir konu üzerine danışman hocaları ile birlikte anket tarzı veya dosya incelemesi gibi basit bir çalışma yapmasını istemekteyiz. Covid-19 döneminde bunun yerine sizlerden 1500 kelimelik bir kompozisyon ve bunun 4 dakikalık özetini isteyeceğiz. Bu sunumu zoom üzerinden yapmanız gerekmektedir. 4 dakikalık süreyi geçtiğinizde sunumunuzu durdurmamız gerekecek bu nedenle öncesinde mutlaka prova yapınız.

Zoomda sunum yaparken videonuzu/sesinizi nasıl açacağınıza, ekranızı nasıl paylaşacağınıza ve eğer videonuz varsa bilgisayar sesini nasıl paylaşacağınıza aşağıdaki resimden inceleyiniz. (Videonuz varsa ekranınızı paylaştıktan sonra sunuma başlamadan video sesinizi açınız.)

Ekran paylaşımı yapacağınız sunumu bilgisayarınızda tam ekran formatına çevirmeden önce Zoom’dan share screen yapınız. Öncesinde sunumunuzu tam ekran formatı yaptığınızda, ekran paylaşım seçeneklerinde sunum sayfanız çıkmayabilir. Ayrıca çift ekran kullanımlarında sorun çıkabilmektedir, bu nedenle bilgisayarınızı tek ekran olarak kullanmanızı tavsiye ederiz. 

Lütfen Zoom uygulamasını sunumunuzdan bilgisayarınıza indirip, yukarıda belirttiğim özelliklerini deneyiniz. Bilgisayar modelinize göre zoom ekranızda sorun olabilmekte ya da mikrofonuzun sesi kısık çıkabilmektedir. Ayrıca internet bağlantınızın yeterli olduğu bir alanda bağlandığınızdan emin olunuz.

Eğer aynı oda içerisinde birden fazla kişi olarak bilgisayarlardan bağlanıyorsanız, diğer kişilerin seslerini ve hoparlörlerini kapatması gerekmektedir. Yoksa ses yankılanmaktadır.

Bir cevap yazın