Pediatri Asistanlığı TUS ta Yazılır Mı?

Tıp Fakültesini bitirip TUS’ta aldığınız puanla hangi bölümü yazmanız gerektiğini düşündüğünüz şu heyecanlı dönemde herhalde internette herşey var ama niçin bu konuda yeterli bilgi yok diye siz de düşünmüşsünüzdür. Bunun birkaç nedenini hemen size sayayım:

 • Ülke ve toplum olarak henüz şeffaflığa alışık olmadığımızdan bu tarz konularda fikir belirtmekten çekiniyoruz. Bunu yaparken asistan arkadaşların hocalarından çekinmeleri veya saygılarından eleştirmek istememeleri de (her ne kadar internette kimliğimizi belirtmeden dolaşabiliyorsak da) bir neden olarak karşımıza çıkabiliyor.
 • Nöbetler, hastalar, aile, daha çok nöbet ve daha çok hastalar…
 • Eğer çok kötü eleştirilerde bulunurlarsa altlarına çömez asistan gelmeyebileceğini bilen kıdemli asistanlar

Gerçekten çocuk hekimi olmayı kafanızdan geçiriyor ve bu yazıyı okuyorsanız sizi nelerin beklediğini özetlemek istiyorum. Bunların büyük kısmı tüm pediatri asistanlığı için geçerli olan durumlardır, bazıları ise Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi özelinde olan durumlardır.

Genel olarak pediatri hekimliğinin en güzel taraflarından biri yaptığınız işin gerçekten bir işe yarayacağını biliyor olmaktır. Henüz büyümekte olan bir organizmaya en ufak bir dokunuşun bile büyük etkisi olacaktır. Ayrıca çocukların masumiyeti ne kadar stres altında çalışırsak çalışalım bizlerin sabırlı ve motivasyonumuzu güçlü tutma nedenlerimizden biridir.


Nöbetinizin olmadığı herhangi bir günde mesainiz hangi saatler arasındadır?

Sabah 08:00-17:00. Resmi olarak böyle olsa da servisin yoğunluğuna göre sabah vizitleri 08:15 civarında ve akşam devirlerinin bitişi 16:30’da çoğunlukla bitmektedir. Eğer poliklinikte çalışıyorsanız mesai 09:00-16:00 arasıdır diyebiliriz. Çoğu pediatri servisine göre servis devirleri çok daha kısa sürmektedir çünkü uzun süre yatan kronik hastalarımız nadirdir. Yenidoğan Servisi bu noktada diğer bölümlere göre daha katı çalışma saatlerine ve daha uzun devirlere sahiptir. Hacettepe den mezun ve Gazi Pediatri’den uzmanlığını almış biri olarak normalde büyük üniversitelerde devirlerin 18:30’lara kadar uzayabildiği, sabah çok daha erken saatlerde gelip hastayı devir alıp muayenelerinizi saat 08:00’a kadar bitirmeniz gerektiğini söyleyebilirim.

Poliklinikte çalışıyor musunuz?

Çoğunlukla ikinci senenizin sonunda bir uzmanın danışmanlığında genel pediatri polikliniği yaparsınız. Günde bakılan hasta sayısı 30-80 arasında değişebilmektedir.

Bölümünüzün servis yoğunluğu ne düzeydedir?

Yoğunluk mevsime ve Rize’ye özgü olarak çay toplama vakitlerine göre değişmektedir (bu zamanda Rize’nin nüfusu iki katına çıkmaktadır). Genel olarak yoğunluğun fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Aylık ortalama ne kadar maaş alıyorsunuz?

Bu soruya yazının sonundaki yorumlarda asistan arkadaşlar yanıt vereceklerdir.

Bölümünüzde kaç öğretim görevlisi,uzman hekim ve asistan hekim bulunmakta?

1 Doçent Dr (Yenidoğan Uzmanı)
6 Doktor Öğretim Üyesi (Pediatri Uzmanı)
1 Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı
7 Pediatri Uzmanı (öğretim görevlisi olmadan)

15 Pediatri Asistanı bulunmaktadır.

Çocuk Acildeki yoğunluğu azaltmak ve yeşil alan hastalarına bakmak için 5-12 arasında pratisyen doktor da bizimle birlikte çalışmaktadır.

2019 YDUS unda yenidoğan yan dalı için kadro istemi yapacağız.

Bölümünüzde ne düzeyde farklı vakalar görüyorsunuz?

Yenidoğanda 22 haftadan başlayarak tüm prematüre bebekler bakılmaktadır. 7 mekanik ventilatör, HFO, çocuk ve beyin cerrahisi pre-op post-op hastalar, yatak başı echocardiography ve ultrasonography uygulanabilmekte fakat konjenital kalp hastalıkları maalesef Karadeniz kıyısındaki hiçbir üniversitede henüz yapılamamaktadır.

Pediatrik kardiyoloji yan dalı olması nedeniyle bu hastaları da sıklıkla takip etmekteyiz. Fakat pediatrik endokrin, metabolizme ve nöroloji hastaları çoğunlukla sevk edilmektedir. Enfeksiyonla ilişkili veya ağır olmayan diğer tüm pediatrik vakalar da servisimizde takip edilmektedir.

Çocuk yoğun bakım servisi olmakla birlikte hemşire ve uzman doktor sayısının yetersiz olması nedeniyle henüz açılamamıştır.

Bölümünüzde bir ay içerisinde ne kadar sıklıkla nöbet tutuyorsunuz? Nöbet koşullarınız ne düzeydedir?

Bu soruyu da aşağıda yorumlarda asistan arkadaşların cevaplamasını bekleyeceğim. Ama nöbet ayda 10 ile başlayarak ayda 5-6’ya kadar düşmektedir. Nöbetler çocuk acil veya yenidoğan yoğun bakımda tutulmaktadır.

Bölümünüz ayda kaç ameliyat yapıyor?

Çok sık ameliyat yapılmamakta, daha çok yenidoğan cerrahileri (konjenital diyafragma hernisi, özefagus atrezisi, ventriküloperitoneal shunt, meningomyelosel düzeltmesi gibi) ve çocuk cerrahisi ameliyatları yapılmaktadır. Ayda yaklaşık bir kez denilebilir.

Bölümünüzle ilgili hangi sıklıkla , kaç adet sunum yapıyorsunuz?

Asistan başına ayda en fazla 1 sunum yapılmakta. KEYPS isimli online asistan karnesi aracılığı ile eğitimlerimizi ve değerlendirmelerimizi kayıt altına tutmaktayız. Mümkün olduğunca klasik ders (lecture) yerine hasta tartışması (CBL), makale, soru-cevap olarak dersleri işlemeye çalışmaktayız. Aynı zamanda simülasyon merkezimizde (RSIM) NRP, S.T.A.B.L.E, çocuk acil senaryolarına yaklaşımları maket ve simülatörler üzerinde çalışabilmekteyiz.

Bölümünüzde ne düzeyde bilimsel çalışmalar yapılmaktadır? Bu bilimsel çalışmalara katılıyor musunuz?

Şu an pediatri anabilim dalında 30 adet yürüyen çalışma vardır, bunlarda 3 tanesi multisentrik çalışmadır. Aynı zamanda her yıl temel istatistik konularını makaleler üzerinden tartışmakta ve her pazartesi serviste yürüyen çalışmaların toplantısını yapmaktayız. Her hangi bir çalışmaya başlanmadan önce akademik kurulda sunulmalı, hocaların önerileriyle geliştirilmeli, isim sırası etik kurul öncesi belirlenmeli, etik kurula sunulduktan sonra tüm ekip tarafından kabul edilerek en kısa sürede bitirilip yayın haline getirilmelidir.

Anabilim/bilim dalınızda diğer bölümlerde rotasyon yapıyor musunuz? Yapıyorsanız hangi bölümlerle ne sıklıkla yapıyorsunuz?

Asistan Eğitiminde TUKMOS kriterlerine göre zorunlu olan Çocuk Yoğun Bakım rotasyonu bu bölüm henüz hastanemizde olmadığından asistanların kendi istedikleri ve akredite bir merkezde 2 ay süresinde yapılmaktadır. Diğer rotasyonları Dermatoloji (1 ay), Çocuk Cerrahisi (1 ay), Kadın Doğum (1 ay) ve Çocuk Ruh Sağlığı (1 ay) kendi hastanemizde yapılmaktadır.

Aşağıdaki soruları şu an departmanımızda çalışmakta olan assitan doktorların yorumlarda cevaplamalarını bekliyorum.

Bölümünüzde asistan hekimler arası kıdem önemli midir? Kıdemli asistanlara ne kadar bağlısınız?

Bölümünüzde öğretim görevlilerinin asistan hekimlere yaklaşımı nasıl? Yeterli pratik yapabilmeniz için fırsat sunuluyor mu?

Asistan hekim olarak size birebir ilgilenmeniz gereken vaka veriliyor mu? Veriliyorsa kaçıncı yılınızda hangi vakalar veriliyor?

Bölümünüzde asistan hekim olarak çalışmanız aileniz ve özel hayatınızı nasıl etkiliyor?

Stresli bir çalışma ortamına sahip misiniz? Sahipseniz ne gibi etmenler buna yol açmakta?

Türkiye genelinde bölümünüzü diğer fakültelere/hastanelere kıyasla nasıl değerlendirirsiniz?

Fakültenizde/Hastanenizde çalışmış olduğunuz bölümü tercih etmek isteyenlere önerileriniz nelerdir?

NOT: Saygı çerçevesinde olmayan yorumlar silinecektir. Teşekkürler.

Pediatri Asistanlığı TUS ta Yazılır Mı?” hakkında 2 yorum

 1. 3 yıllık pediatri asistanıyım ve seçtiğim bölümden çocuklarla ilgilenmekten çok mutluyum. Rizede asistanlık yapmak türkiyede diğer yerlere göre gerçekten daha rahat. Yan dal eğitimi almamamız bir eksiklik olarak görülüyor ama kendimiz okuyarak ve hocalarımıza sorarak karadeniz bölgesinde yapılan toplantılarda gelen yandal hocalarına sorarak kendimizi geliştirebiliyoruz.
  Kıdemli asistan ve çömez asistan kavramları bile aramızda konuşulmuyor herkes sorumluluğunu bilip işini yaparsa mobing kesinlikle yok diyebilirim.
  Rizede asistanlık yapmak özel hayatımı kötü etkilemiyor hatta aileme daha çok vakit ayırabiliyorum. Çalışma şartları diğer illere göre çok daha iyi. Tabi asistan azlığından nöbet sayıları artmassa 😉
  Serviste 1 asistan bulunup bütün vakaları hocayla beraber takip etmektedir.
  Maaşı da diğer illere göre daha fazladır.

  • Bende Rize pediatride 3 yıllık asistanım.eksik yönlerimiz tabiki var yan dalımızın az olması bunlardan biri.ancak artı yönlerimizi şöyle sıralayabilirim.mobing nerdeyse hiç yok.ortam genellikle çok güzel hocalarımızla nerdeyse arkadaş gibiyiz.asistanlar kendi arasında gayet uyumlu ve tabiki maaş;yakınımızdaki ktü pediatriden bile 2-3 bin lira fazla maaş almaktayız.

Bir cevap yazın