Evde nemlendirici (buhar cihazı) kullanmalı mıyım?

humidifier_kids_roomBu sorunun aslında doğrudan evet/hayır şeklinde bir cevabı yok. Nerede yaşadığınıza, ailedeki astım sıklığına, evin durumuna ve bebeğin/çocuğun hasta olup olmadığına göre cevap değişiyor. Bu nedenle yazının tamamını okumanızda fayda var.

Normalde odadaki nem oranı % 40-45 arasında olmalıdır. %45’in üzerindeki nem oranlarının direkt ve indirekt birçok zararı olabilir. (Bazı kaynaklarda bu oran %50, %55 hatta %60’a kadar çıkabilmektedir, ama hiçbir zaman %60’ın üzerinde bulunmamalıdır)

Nemlendiricinin zararlı olabileceği durumlar:

  1. Yapılan çalışmalarda nemlendirici (buhar cihazı) kullanılan evde yaşayan çocuklarda astım görülme ihtimali yaklaşık 1.6 kat artmaktadır (95% CI 1.1, 2.3) (The National Asthma Survey–New York State: association of the home environment with current asthma status. Nguyen T, Lurie M, Gomez M, Reddy A, Pandya K, Medvesky M. Public Health Rep. 2010 Nov-Dec;125(6):877-87.)
  2. Astım olanlarda nemlendirici (buhar cihazı) kullanımı astım şikayetlerini arttırabilmektedir.
  3. Nemin fazla olduğu ortamlarda küf, mantar ve akar daha rahat üremekte ve özellikle bu canlılara karşı alerjisi olan kişilerde alerjik semptomlar artmaktadır. Bu durum saman nezlesi (alerjik riniti) olan çocukların da şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır.
  4. Eğer geceleri duvarları soğuyan bir eviniz varsa, nemlendirici (buhar cihazı) kullanımı mantar-küf oluşumunu daha fazla arttıracaktır.

Çok uygun fiyatlı higrometreleri (ortamın nemini ölçen cihazlar) çeşitli alışveriş mağazalarından temin edebilirsiniz.

Normal şartlarda eğer odadaki nem oranı normal sınırlardaysa (%35’in altına düşmüyorsa) nemlendirici (buhar cihazı) kullanmaya gerek yoktur.

Eğer odadaki nem oranı düşükse bu durumda solunum yollarında kuruma yapabileceğinden mümkünse merkezi bir nemlendirici kullanmak yararlı olacaktır. Eğer çocuğunuzun yoğun sekresyonu varsa bu durumda da kısa süreli nemlendirici (buhar cihazı) kullanımı yararlı olabilir ama eğer beraberinde astımı olan bir çocuksa yine yararı değil zararı olacaktır.

Bu nedenle evlerde rutin olarak nemlendirici (buhar cihazı) kullanımını önermek doğru görünmemektedir; özellikle astım olma olasılığını arttırdıkları için. Ama ailede astım ve alerjik hastalık hikayesi çok düşük olan ve sadece soğuk algınlığı semptomları olduğu dönemde kısa süreli olarak buhar cihazı kullanımı uygun olabilir ama aileye de olası yan etkileri anlatılmalıdır.

  • Eğer kullanılacaksa sıcak veya soğuk buhar üfleyen modellerden sıcak buhar üfleyenleri yanıklara neden olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
  • Nemlendirici (buhar cihazları) için kullanılacak dezenfektanlara bağlı akciğer toksisiteleri olabilir bu nedenle sadece su ile temizlenmelidir. Bu nedenle 9 tane ölümle sonuçlanan vaka literatürde tanımlanmıştır. (Environ Health. 2014 Sep 2;13:70. doi: 10.1186/1476-069X-13-70. Exposure characteristics of familial cases of lung injury associated with the use of humidifier disinfectants. Park D, Leem J)
  • Aynı şekilde içerisine mentol gibi maddelerin atılması da önerilmemektedir, bunlar da akciğerde hasar oluşturabilir (tütsü kullanımı da benzer şekilde zararlıdır).
  • Eğer nemlendirici (buhar cihazları) nin içerisinde su kalırsa bunlar bakteriler için (özellikle Legionella spp) üreme alanı olup yararlı olacağına çocuğunuza bakteri üflemesine neden olabilirsiniz. (Clin Infect Dis. 2013 Jul;57(1):48-56. First outbreak of nosocomial Legionella infection in term neonates caused by a cold mist ultrasonic humidifier. Yiallouros PK, Papadouri T)
  • Vaporize veye Humifier nemlendirici cihazlar arasında belirgin bir fark bulunmamaktadır.

Tüm bu yazıyı okuduktan sonra sanırım siz de nemlendirici (buhar cihazı) kullanıp kullanmamaya karar verebilirsiniz.

Bir cevap yazın