Emzirme / Anne Sütü

Yeni anne olduysanız emzirme konusunda kendinizi biraz beceriksiz hissedebilirsiniz, fakat bebeğiniz mükemmel bir yardımcıdır. Bebeğiniz doğuştan emmek üzere programlanmıştır; yanağına dokunur dokunmaz kafasını o tarafa ağzını kocaman açarak çevirir ve göğsünüzü arar. Ağzına bir şey girer girmez de emmeye başlar. Yakın zamanda emzirme konusundaki endişenizin yersiz olduğunu fark edeceksiniz. Emzirmek bebeğinizi beslemenin en doğal yolu ve anne sütü de bebeğiniz için en ideal besindir. 6 aya kadar anne sütü bebeğinizin tüm besin ihtiyacını ek bir besin vermenize gerek olmadan karşılar. İlk 6 ayda anne sütü harici su dahil başka birşey vermemeniz gerekir. Emzirme aynı zamanda siz ve bebeğiniz arasındaki özel bağın korunmasına yardımcı olur, zihinsel gelişimi hızlandırır, obezite (aşırı şişmanlık) riskini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Emziren annelerde meme kanseri riski azalır.

  • İlk 48 saat içinde sık emzirmek sütün yeterliliği açısından çok önemlidir. Siz emzirdikçe sütünüz artarak emzirmeleriniz arasındaki süre uzamaya başlayacaktır. Bazen sezaryen, psikolojik sorunlar gibi nedenlerle annelerde süt salgılaması gecikebilir. Böyle durumlarda çocuk doktorunuza danışınız.
  • Emzirme sırasında sakin bir ortam ve rahat edebileceğiniz bir pozisyon önemlidir. Kolunuzun altına yastık alabilirsiniz.
  • Emzirme zamanı geldiğini bebeğinizin aranmasından ya da göğsünüzdeki gerginlik ve sızlamadan anlayabilirsiniz.
  • Bebeğinizin yanağını okşayarak uyarı verin; böylece ağzı açık olarak kafasını çevirecektir; ağzın en açık olduğu anda göğüs ucunu ve kahvrengi halkanın çoğunu tutacak şekilde ağzına tutturun. Bebeğinizi göğsünüzden ayırmanız gerektiğinde parmağınızı nazikçe göğüs ucunuzla bebeğinizin ağzı arasına koyup sonra çekin ki göğsünüzde yara oluşmasın.
  • Emzirme sırasında en etkili uyarıyı ilk emzirilen göğüs aldığından, bir sonraki emzirmede diğer göğsünüzü ilk olarak bebeğe veriniz. Böylece süt salgılaması daha etkili olacaktır. Ancak bebek bir önceki beslenmede bir memeyi tam bitirmeden emmeyi kesmişseniz, bir sonraki emzirmede son kalınan memeden başlanmalıdır.
  • Bebeğiniz ilk günler 2-3 saatte bir, ilk aya kadar ise 3-4 saatte bir yani 24 saat içinde 7-8 kez beslenme ihtiyacı duyar. İlk aydan sonra emzirme sıklığı günde 5-6 defaya düşebilir.
  • Bir emzirme seansı yenidoğan döneminde yaklaşık 15-20 dakikadır.
  • Yeterli miktarda ve uygun olarak beslenen bir bebek ilk 6 ay içerisinde haftada ortalama 150-250 gr kilo almalıdır.

Emzirmenin kesilmesi gereken durumlar (aileler için)

Emzirmenin kesilmesi gereken durumlar (doktorlar için) 

Sütü gelmeyen annenin sütü nasıl tekrar gelebilir (relaktasyon) 

Emzirdikten sonra bebeğimi nasıl yatırmalıyım? 

Anne sütü ve Emzirmenin sosyokültürel tarihi

Anne sütünün yararları

Anne sütü içeriği 

Anne-Babalar için Eğitim Videosu

 

Bir cevap yazın