Down sendromu büyüme-gelişimi nasıl etkiler?

Down sendromu tanılı çocukların baş, boy ve kilo gelişimleri akranlarından farklı olur, bu nedenle farklı büyüme çizelgeleri kullanmak gerekir. Bu çizelgeler her zaman doktorunuzda bulunamayabilir, kontrollerde yanınızda çizelgenizi götürmeniz doktorunuza kolaylık sağlar.

pdf-icon-greenDown sendromu tanılı çocuklar için büyüme çizelgesi – indir

 

Down sendromlu bütün insanlar farklı seviyelerde öğrenme engeline sahip olurlar. Down sendromlu çocuklar yürümeyi, konuşmayı ve tuvalet eğitimini öğrenirler yaşıtlarına göre daha geç öğrenirler.

Öğrenme yetersizliği olan çocuklar için şu an yayılan erken müdahale programları çocuk gelişimine bütün alanlarda yardımcı olur. Bu programlar çocuklar ve aileler için konuşma ve fiziksel terapinin yanı sıra evde öğrenme programlarını içerir.

Çocuk ve yetişkin olan olan down sendromlular tıpki diğer insanlar gibi öğrenmeye devam edebilirler.

İyi bir tıbbi destek ve doğru seviyedeki bir destekle down sendromlu insanlar arkadaş edinebilir, okula gidebilir, iş edinebilir ve kendi hayatları ve gelecekleri için karar verebilirler.

Down sendromlu çocuk gelişimi

Tıpkı diğer çocuklarda olduğu gibi bazı yeteneklerinin gelişmesi bireysel farklılık göstermektedir. Ek olarak farklı sağlık problemlerine sahip çocuklar diğerlerinin gelişiminden daha yavaş bir gelişime sahiptir. Fakat hepsi kendi hızında gelişmeye devam edecektir.

Bir cevap yazın