Proje Mutfağı

Eminim hepimizin aklına sık sık güzel fikirler geliyor ve keşke bununla ilgili birşeyler yapılsa diyorsunuzdur. Maalesef çoğu zaman bu fikri hayata geçirmek için bir çaba sarfetmez veya devletin yapması gerektiğini düşünürüz. Oysa ki bireyler olarak her birimizin yapabileceği birçok şey var. Her şehrimizde yüzden fazla sivil toplum kuruluşu var ve aklınıza gelen fikrin hayata geçmesi için uğraşan bir kuruluş olup olmadığını büyük ihtimalle araştırmamışsınızdır. Ülkemize cumhuriyet diğer birçok ülkeye nazaran erken gelmekle birlikte demokratik düşünce ve kültürün şu an bile oluştuğunu söylemek mümkün değil. Bu kültür hayatın her alanına bizlerin katılması, fikirlerimizi demokratik yollarla dile getirmemiz ve onları hayata geçirmeye çalışarak oluşacaktır.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Pediatri Anabilim Dalı’nda çalışan heyecanlı ve girişken bazı akademisyenler olarak bizler de aklımızdaki fikirlerin daha hızlı ve geniş bir tabana yayılarak hayata geçirilebilmesi için “Proje Mutfağı” adı altında sosyal bir oluşum kurmaya karar verdik. Bu oluşum bir sivil toplum kuruluşu veya bir şirket değil sadece sosyal bir birlikteliktir. Amacı, fikir/proje sahiplerinin bu fikri olgunlaştırmasına ve benzer amaçla çalışan insanlarla buluşturarak hayata geçirmesine yardımcı olmaktır.

Üniversitelerin temel görevlerinden biri içinde bulundukları toplumun sorunlarını saptamak ve bunları çözecek projeler üretmektir. Bu onun sosyal görevlerinden biridir. Tabii ki katma değer vergisi olan buluş, patent, faydalı ürün üretmek de çok önemlidir ama bunlar fikri koruma endişeleri nedeniyle bu tarz ortamlarda değil daha küçük gruplarda olgunlaştırılabilecek projelerdir. Bu nedenle “Proje Mutfağı”nda asıl amacımız sosyal, toplumun sağlık okur yazarlığı başta olmak üzere her türlü sağlık, iyilik halinin artmasına yardımcı olacak projeleri birlikte hayata geçirmek olacaktır.

Rize’ mize, ülkemize ve haklımıza hayırlı olması duasıyla.

 

Doç. Dr. Mehmet Kenan Kanburoğlu

07.12.2017