Bebekle Yolculuk

Bebeğiniz sürekli ilgiye muhtaçtır ve vaktinizin çoğu bu küçük mucizenin bakımıyla geçer. Narin ve çevresel etkenlere yetişkinlerden çok daha duyarlı olduğundan yolculuklar sırasında da özel ilgiye muhtaçtırlar.
Amerika’da araba kazalarına bağlı 16 yaş altı çocuk ölümleri yaşa uygun araba koltuklarının kullanılması ile %45 oranında azaltılmıştır(1).

Türkiye’de ise doğumdan itibaren araba koltuğu kullanımını zorunlu hale getiren kanunun yürürlüğe girmesiyle araba kazalarındaki çocuk ölümlerinin azalacağı düşünülse de ailelerde bebek küçük ve zararlı olabilir önyargısıyla maalesef oto koltuğu kullanımı ilk 6 ayda %5’in altındadır (2). Önemli olan bu durumun yararının ailelere anlatılması, kanunun toplum tarafından benimsenmesi ve uygulanmasıdır.

Bu yazıda bebek ve çocukların araçla taşınması sırasında anne-babalarımız tarafından sık yapılan yanlışlardan ve bunların nasıl düzeltileceğinden bahsedeceğiz.

Bebeklerin doğumdan itibaren arabada taşınırken araba koltuğuna konulması gerekmektedir. Kucakta götürmek, ana kucağında götürmek, araba koltuklarını arabaya bağlamadan ve bebeğin altına birçok bez-yorgan koyarak koltuğun fonksiyon görmez hale getirilmesi en sık yapılan yanlışlardır.

Araba koltuğu kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri şöyle özetleyebiliriz:

 • Doğumdan sonra hastaneden taburcu olunduğu andan itibaren bebekler araba koltuklarında seyahat etmelidirler.
 • Araba koltuğu satın alırken doğumdan itibaren kullanılabilen modelleri almak gerekir. Bebeğin başını sağdan ve soldan destekleyen modeller tercih edilmelidir.
 • Yolculuk sırasında bebek, araba koltuğuna kemerleri gevşek olmayacak şekilde bağlanmalıdır. Araba koltuğu ise bebeğin yüzü arabanın arkasına bakacak şekilde ve üretici firmanın talimatları doğrultusunda arabaya sabitlenmelidir.
car-seat-1y car-seat-1y-cartoon

 

 • Bebekler hiçbir zaman hava yastığı açık olan ön koltukta taşınmamalıdır. Eğer hava yastıklı bölümde taşınmaları zorunlu ise o bölgedeki hava yastığı kapatılmalıdır.
 • Arabada bebeğin konulabileceği en uygun alan arabanın arka orta koltuğudur.
 • Zamanından önce doğmuş olan ve düşük doğum ağırlıklı (prematüre/preterm) bebeklerin küçük oldukları için araba koltuklarında oturamayacakları yanlış bir bilgidir. Birkaç ek destek ve hastaneden
  çıkmadan önce doktor tarafından bebeğin araba koltuğunda gözlenmesi ile bu bebeklerin de araba koltuklarında seyahat etmeleri sağlanmalıdır (prematüre bebeğiniz varsa doktorunuza danışınız).

car-seat-4ycar-seat-4y-cartoon

 • Bebekler 1 yaşına kadar araba koltuğunda yüzü arkaya bakacak şekilde taşınmalıdırlar. 1 yaşından 4 yaşına kadar yüzü öne bakan araba koltuklarında seyahat edebilirler veya yüzü arkaya bakacak şekilde taşınmaya devam edilebilirler.
 • Tepsi siperli modellerin, tepsilerini yolculuk esnasında çıkartmanızda fayda vardır. Bebeğin sert plastik kalkana çarpması  halinde kafa, göğüs ve karın bölgesinde yaralanmalar olabilir.

car-seat-7ycar-seat-7y-cartoon

 • 4 yaşından 8 yaşına kadar yükselticili (booster) araba koltuklarının kullanılması uygundur.

car-seat-145cm

 • Çocuklar 13 yaşına kadar arabanın ön koltuğunda oturtulmamalıdırlar.
 • Arabada sert, ağır ve sivri eşyalar varsa, bunları ortadan kaldırmak veya sabitlemek gerekir gerekir. Böylece ani fren yapıldığında, bunların etrafa saçılıp bebeğinize zarar vermesini önlemiş olursunuz.
 • Hangi yaş için hangi araba koltuğunun kullanılacağına satın alacağınız mağazada da öğrenebilirsiniz; fakat önemli olan bu koltuğu almak değil onu doğru ve düzenli kullanmaktır.
 • 8-13 yaş arası arabanın arkasında emniyet kemeriyle seyahat etmelidirler.
 • 13 yaşından sonra arabanın önü veya arkasında emniyet kemeriyle seyahat etmelidirler.

Yolculuk sırasında dikkat edilmesi gerekenler 

Seyahatlerinizde planlama aşamasında ayrıntılara daha fazla dikkat etmeniz gerekecektir:

 • İhtiyaç duyabileceğiniz şeylerin bir listesini yapın.
 • Yolculuklar sırasında bebeğinizin uyku ve beslenme düzeni bozulabilir; eğer bebeğiniz sadece anne sütü ile besleniyorsa yanınızda temiz ve sağlıklı bir besin her zaman hazır demektir. Eğer emziremeyecekseniz uzun yolculuklarda 2-3 adet temiz biberon bulundurmak, kendisini daha güvende hissedebilmesi için sevdiği bir oyuncağı veya sizin kokunuzu taşıyan bir kıyafetin yattığı yerin
  yakınına konulması yararlı olabilir.
 • Yanınıza fazladan bez, nemlendirici ve güneş kremi, fazladan 2-3 farklı kalınlıkta kıyafet ve eğer sürekli kullandığı bir ilaç varsa bunları almayı unutmayın.
 • Kalın bir kıyafet giydirmektense orta kalınlıkta ve hızlı giydirilip çıkarılabilen birkaç kıyafet daha sağlıklı olacaktır.
 • Islak mendili normal zamanlarda önermemekle birlikte yolculuklarda kolaylık sağladığından bulundurmakta fayda vardır. Kokusuz, katkısız, sadece su ve organik pamuk içeren ürünleri alınız.
 • Acil durumlar için doktorunuzun numarasını, dijital ateş ölçerinizi ve bebeğinizin sevdiği bir ateş düşürücüyü yanınıza alın. Gideceğiniz yerdeki sağlık hizmetlerine nasıl ulaşabileceğinizi
  önceden planlayın.
 • Mümkünse ilk aylar bebeğin evden çıkarılmamasını öneririz. Kalabalık ve dar alanlar bulaşıcı hastalıklar için riskli ortamlardır. Unutmamalıdır ki bizde ufak bir nezle yapan hastalıklar bebeklerin
  hastaneye yatmasına neden olabilir.
 • Yolculukta sıklıkla susuz kalma (bebekler için yeterince emmeme) görülebilir. Sık sık emzirilmesi sağlanmalı, 6 aydan büyük bebeklere su verilmelidir. Yolculuk sürelerini bebeğin günlük uyku saatinin olduğu zamanlara denk getirmek yolculuğun daha kolay geçmesini sağlayabilir.

Bebekle uçak yolculuğu

 • Uçağın havalanması ve kalkması sırasında oluşan basınç farkı nedeniyle kulakta ağrı hissi nasıl bizlerde oluşuyorsa bebeğinizde de olacaktır. Bu ağrıyı en aza indirmek için iniş ve kalkışlarda
  bebeği emzirebilir veya emzik, biberon kullanabilirsiniz.
 • Bazı havayolu şirketlerinde iki erişkin koltuğu arasında küçük çocuklar için özel koltuklar bulunur.
  2 yaşını geçmiş olan çocukların bu koltuklarda oturması daha uygundur. 2 yaşın altındaki bebekleri kısa mesafeli uçuşlarda kucakta taşımanız mümkündür.
 • Mutlaka kabin ekibinden bebekler için özel kemer istemek gerekir.

Hamileyken emniyet kemeri takılması

Emniyet kemerinin alt kısmı göbeğin altından üst kısmı ise göğüslerin arasından geçecek şekilde takılmalıdır.

car-seat-hamile

pdf-icon-greenBilgilendirici broşürü indirmek için tıklayınız.

Kaynaklar
1. The American Academy of Pediatrics. Updated Child Passenger Safety Recommendations. Durbin DR; Committee on Injury, Violence, and Poison Prevention. Child passenger safety. Pediatrics 2011;127:e1050–66

2. Kanburoglu MK, Cizmeci MN, Akelma AZ, Orun E, Yesilyurt K, Tatli MM. Social prejudice hindering proper use of car safety seats. Pediatr Int. 2013 Dec;55(6):798-800. 

Bir cevap yazın