Bebek Banyosu

Bebeğinize Banyo Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebeğinizin banyosu onun sağlıklı gelişimi açısından çok önemlidir. Bebek banyosu hakkında merak edilen bilgileri okurken en az vaktinizi alacak şekilde yazmaya çalıştım. Özellikle ilk iki ayda banyo sırasında çok az temizlik malzemesi kullanılmalı daha çok sadece su kullanmak gerekir. Bebeklerin günaşırı yıkanması yeterlidir. Bebeğinizin ilk banyosunu göbek düştükten sonra yaptırmak daha doğrudur; aslında doğumundan 24 saat sonra yaptırabilirsiniz ama erken banyo yaptırılacaksa göbeğin kuru tuttuğunuzdan mutlaka emin olmak gerekir. Göbeği gazlı bezle sarmayın ve üzerine kapatmayın. İlk 5 günde göbek düşmeyecek olursa göbek kuruluğuna dikkat ederek mutlaka banyosunu yaptırın. Bazı bebekler suda olmaktan hoşlanırken bazıları nefret edebilir. Bunun nedeni bebeğin banyoda kendini güvende hissetmemesi olabilir. Bebek şiddetle banyoyu reddediyorsa birkaç gün süngerle silip sonra yeniden denemek gerekir. Bebek küvetinin üstüne takılabilen file üzerine yatırarak bebeği yıkamak kendini güvende hissetmesini sağlayabilir. Banyo suyu ısısı banyo termometresi ile kontrol edilebilir. Suyun sıcaklığının 37-38°C arasında  olması uygundur. Termometre yoksa dirsek ile suyun ısısı kontrol edilebilir. Ilık olması uygundur. Bebekler için üretilen şampuanlar çok az köpürür; çünkü çok az kimyasal ajan barındırır. Erişkin yaşlar için üretilen sabun ve şampuanlar temiz hissi uyandırması amacı ile kimyasal ajanlarla köpürmesi sağlanır. Bebeklerde saçta yağlanma gibi sorunlar olmadığı için sadece su ile bile yıkamak çoğunlukla yeterli olur.  Bebeğinizi tok karnına banyo yaptırmayın, kusabilir. Banyo için en uygun zaman hem çok aç olmadığı hem de çok tok olmadığı iki emzirme arasıdır

banyo-2

Özetlemek gerekirse

 • Öncelikle banyo yapılacak yerin ısısını 24-26 °C arasına çıkarınız (banyo yapmadığı zamanlarda normal oda ısısı 22-24 derece arasında olmalıdır, birkaç hafta sonra bu ısı 20-22 derece arasında olsa yeterlidir.)
 • Suyun ısısını 37-38 °C arasında ayarlayın.
 • Bebeğinize banyo yaptırmadan önce yumuşak bez ya da küçük havlu, temiz bez ve giysi, tarak ya da yumuşak saç fırçası, bebe sabunu, bebe şampuanı, bebe losyonu, bebe yağı, pişik kremi gibi ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi mutlaka elinizin altında bulundurun.
 • Bunu bir eğlenceye dönüştürün ve mümkün olduğunca bebeğinize dokunun, fakat banyonun süresini mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın.
 • Bebekler için üretilen şampuan ve sabunları kullanın.
 • Banyo yaptırma esnasında çok kısa bir süre için bile olsa bebeğinizi asla yalnız bırakmayın.
 • Yıkarken kıvrımlara özellikle dikkat edin; en çok bu bölgeler kirlenir. Vajenin için sabunla yıkamayın, abartmadan sadece su ile temizleyebilirsiniz.
 • Bebeğinizi yıkamaya başladığınızda ilk birkaç dakika ağlayabileceğini unutmayın. Ancak bebeğiniz banyo esnasında aniden ağlamaya başlarsa suyun sıcaklığını mutlaka kontrol edin. Su sıcak veya soğuk olabilir. Bunun dışında bebeğinizin gözüne sabun kaçması da onun aniden ağlamaya başlamasına neden olabilir.
 • En son başını yıkayınız.
 • Kulaklarına su kaçmaması için pamuk gibi cisimler sokmayınız.
 • Banyo sonrası bebeğin göbeğinin kuru tutulması gerekir, üzerini kapatmamak gerekir.
 • Banyo sonrasında bebeğinizin saçlarını yumuşak bir tarak ile tarayın. Bebeğinizin cildi çok hassas olduğu için saç kurutma makinesi kullanmayın

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Başhemşireliği yapmış olan Döne Hemşire Hanım’ın bu konuyla ilgili videosu da oldukça faydalı:

Bebeğin İlk Banyosunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Nemlendirici

Nemlendirici özellikle bebeğin cildi ıslakken sürülmelidir. Bazen bebek yağları ciltte kızarma yapabilir, bu durum zararsız olmakla birlikte karşılaşılırsa bebek yağı yerine krem veya losyon kullanmak daha uygundur.

Bebek Banyosu” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın