Aşılar 2020 Temmuz

Sağlık Bakanlığı Tarafından 7 Temmuz 2020’den itibaren aşı takvimi aşağıdaki şekilde uygulanacaktır.

  • Eskiden İlköğretim 1. ve 8.sınıf okulda yapılan aşılar artık Aile Hekimliği Birimlerinde uygulanacaktır. 
  • Eskiden İlköğretim 1.sınıfta okullarda uygulanan KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak)  ve DaBT-İPA (Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Çocuk Felci) aşıları, 1 Temmuz 2016 tarihinde doğanlardan başlamak üzere 48.ayına girmiş olan tüm çocuklara okul yerine Aile Hekimliği Birimlerinde uygulanacaktır.
  • Eskiden İlköğretim 8.sınıfta okullarda uygulanan Td (Tetanoz, Difteri) aşısı 1 Temmuz 2007 tarihinde doğanlardan başlamak üzere 13 yaşına (156.ay) girmiş olan tüm çocuklara okul yerine Aile Hekimliği Birimlerinde uygulanacaktır.

    1 Temmuz 2016 tarihinden önce doğmuş ve halen ilköğretime başlamamış olan çocukların KKK ikinci dozu ve DaBT-İPA aşısı 2020-2021, 2021-2022 ve 2022-2023 eğitim ve öğretim dönemlerinde yine okullarda uygulanacaktır. 

    Ebeveynlerin, çocuklarının aşılanma bilgilerini aile hekimlerine başvurarak kayıtlardan ve aşı kartlarından takip etmeleri, çocukların aşılanma zamanı geldiğinde gecikmeksizin aile hekimliği birimlerine başvurmaları gerekmektedir.

ÖZEL AŞILAR

Bu aşıları yaptırılıp yaptırılmaması ile ilgili doktorunuz ile konuşarak karar vermeniz en sağlıklı olandır.

Rotavirüs aşıları

Boğmaca aşısı ve Koza stratejisi

Erişkin tip boğmaca aşısının yapılması Dünya Sağlık Örgütü tarafından özellikle prematüre bebeklerin anne ve babalarına ve evdeki yaşı ileri olan kişilere önerilmektedir.