20-22 Aralık 2021 RSIM Beceri Eğitimi ve Sınavı

Hazırlayanlar:
Prof. Dr. Mehmet Kenan KANBUROĞLU
Doktor Öğretim Üyesi Tuğba CALAPOĞLU
Doktor Öğretim Üyesi Semiha ÇAKMAK

Bu sayfa RSIM de 20-22 Aralık tarihlerinde yapılacak 3 tane beceri eğitimi ve sonrasındaki değerlendirmelerle ilgili öğrencilere klavuz olması amacıyla hazırlanmıştır.

Eğitim 3 bölümden oluşmaktadır. Sizlere önce her becerinin nasıl uygulanacağı gösterilecek ve sonrasında sizlerden basit bir vaka eşliğinde bu becerileri sergilemeniz istenecektir. Lütfen beceri klavuzlarını ve videoları eğitime gelmeden önce evde inceleyiniz.

  1. Nabız oksimetre kullanma ve yorumlama
  2. Oksijen tedavisi uygulama
  3. Nebülize ilaç tedavisi uygulama

Aşağıda bu üç becerinin ayrı ayrı beceri rehberlerini bulabilirsiniz. Sınavda bir hastanın saturasyonu nabız oksimetre cihazı kullanarak ölçmeniz (maket veya simüle hasta kullanılacaktır), çıkan sonucu yorumlamanız, hastanın saturasyon değeri <95% ise hastaya oksijen tedavisi başlamanız, bu işlemler sınrasında nabız oksimetre ile monitörize etmeniz, oksijen tedavisi sonrası hastayı stetoskopla dinlemeniz ve sonrasında hastanızda wheezing duyulacağından nebulize ilaç tedavisi başlamanızı istiyoruz. Amacımız sizin klinik fikir yürütme becerileriniz değil sadece bu üç beceriyi yapabilmeniz olduğu için hastanın kliniği yukarıdaki gibi verilecektir. Fakat en sık görebileceğiniz hasta senaryolarından biri olan çocukluk yaş grubu bronşiolit vakası verilerek beceri yanında hastalıkla ilgili deneyim de kazanmanız ve öğrendiklerinizi hikayeleştirerek aklınızda kalma ihtimalini arttırmak istiyoruz. Sınavınız toplam geçme notunuza %5 etki edecektir. Şimdiden başarılar.

NABIZ OKSIMETRE (Pulse Oksimetre) KULLANIMI BECERI REHBERI

MASKE İLE OKSİJEN KULLANIMI BECERİ REHBERİ

NEBÜLİZATÖR CİHAZ KULLANIMI BECERİ REHBERİ